O klubu SK Bošovice

Bylo to v červnu r. 1932, kdy několik mladých nadšenců přišlo s nápadem založit v Bošovicích fotbalový klub. První hřiště vzniklo na Pastvisku a mělo minimální rozměry. Klubové barvy byly vybrány v kombinaci zelená-bílá a jejich tradice se udržuje dodnes. Hrávaly se vzájemné zápasy s kluby z okolních vesnic.

Postupně však byly zastaveny činnosti Sokola (duben 1941), zakázány veškeré soutěžní sportovní aktivity (září 1941), a nakonec v listopadu 1941 zakázána činnost Orla. V roce 1942 byly soutěže ve fotbale obnoveny, pouze však v dosahu nejbližšího okolí. Bošovice hrály výborný fotbal a za zmínku stojí střelecký výkon Františka Hašky, který z postu levého křídla nastřílel v ročníku 1944 soupeřům úctyhodných 49 gólů.

Válečné ročníky se těšily velkému zájmu veřejnosti, neboť fotbal byl jednou z mála možností nějakého společenského kontaktu. Po skončení války se všechno začínalo obnovovat od píky. Také se začalo uvažovat o větším hřišti, což se podařilo získat na jaře r. 1946 za hospodářskými budovami tehdy Skopalíkova statku. Bylo to sice dál od vesnice, také tam víc foukalo, ale rozměry hřiště již lépe odpovídaly soutěžním parametrům.

V r. 1948 došlo, pod vlivem politických událostí v zemi, k začlenění SK Bošovice do TJ Sokol Bošovice. V nově organizované soutěži ( II. třída), jsme hráli dobrý fotbal a v ročníku 1949-50 jsme obsadili 7. místo z 12- ti účastníků.

Od roku 1952 můžeme čerpat z dochovaných písemných záznamů o činnosti oddílu kopané v Bošovicích. Naše mužstvo hrálo okresní přebor Slavkovska, kde hrála velmi dobrá mužstva. I v příštích letech byla výkonnost našeho mužstva dobrá a s příchodem mladých nadějných dorostenců se stále zlepšovala. V sezoně 1954-55 i v následující 1955-56 se tato kvalita potvrdila, když naše mužstvo obsadilo dvakrát po sobě 3. místo v této silné soutěži.

22. července 1956 bylo slavnostně otevřeno nové fotbalové hřiště. Vzniklo v místech nad vesnicí, vedle zaniklé cihelny, a bylo výsledkem obětavé práce hráčů, funkcionářů a příznivců fotbalu, spojené s všestrannou podporou obce. Vnikl tak důstojný areál, který, v rekonstruované podobě, slouží dodnes. Od svého vzniku zažil areál mnoho skvělých okamžiků. Počínaje zahajovacím turnajem " Memoriál Bohumila Babušíka", pokračujíc reprezentačním utkáním SLAVKOVSKO-BRATISLAVA v témže roce. Obě akce se těšily velkému zájmu v počtu až 900 diváků!

V soutěžních utkáních si fotbalisté Bošovic vedli se střídavými úspěchy a končí většinou v první polovině tabulky okresu Slavkov. V r. 1959 jsme tuto soutěž vyhráli, abychom po reorganizaci v r. 1961 sestoupili do III. třídy okr. Vyškov. V ročníku 1962-63 jsme skončili na 1. místě a postoupili do okresního přeboru.

Postupem dalších let se tým mužů pohyboval mezi okresním přeborem a III. třídou, se střídavými úspěchy a neúspěchy, což se projevovalo střídáním postupu a sestupu. Vrcholem bylo umístění na 2. místě okresního přeboru v ročníku 1986-87.

V r. 2003 proběhla realizace zatravnění plochy hřiště, při které bylo odpracováno tisíce brigádnických hodin. Za součinnosti obce a dobrovolníků z řad SK vznikla nádherná travnatá plocha, která odpovídá standardům dnešního fotbalu.

V současnosti hrají muži III. třídu okresu Vyškov. Dále má klub mladší a starší přípravku. Dorostenci nastupují v Újezdě u Brna a v Dambořících.